flight

Koszt przelotu. Okazuje się, że lecąc samolotem rejsowym do Egiptu zapłacisz podobnie a być może więcej niż do Tajlandii. Trudno jest polecieć czarterem na IDC ze względu na terminy. Jeśli nie byłes jeszcze w Tajlandii, to może warto połączyć kurs chociaż z kilkoma dniami egzotycznych wakacji. Ja sam sprawdzam zawsze loty zarówno na Phuket jak i do Bangkoku, skąd można tanio dostać się lokalnymi liniami co godzinę. Podobnie postępuję z lotniskiem wylotu: czasem warto dojechać samochodem do Berlina, Frankfurtu lub innego miasta. Co chwilę pojawiąją się atrakcyjne promocje Emirates, Qatar, Air Berlin i innych operatorów. Skarbnicą wiedzy jest internet.

flight

Koszt przelotu. Okazuje się, że lecąc samolotem rejsowym do Egiptu zapłacisz podobnie a być może więcej niż do Tajlandii. Trudno jest polecieć czarterem na IDC ze względu na terminy. Jeśli nie byłes jeszcze w Tajlandii, to może warto połączyć kurs chociaż z kilkoma dniami egzotycznych wakacji. Ja sam sprawdzam zawsze loty zarówno na Phuket jak i do Bangkoku, skąd można tanio dostać się lokalnymi liniami co godzinę. Podobnie postępuję z lotniskiem wylotu: czasem warto dojechać samochodem do Berlina, Frankfurtu lub innego miasta. Co chwilę pojawiąją się atrakcyjne promocje Emirates, Qatar, Air Berlin i innych operatorów.


 Przyjazd na Phuket

Przeczytaj więcej instrukcji jak do nas dojechać -->

Podczas lotu sensownie jest mieć ubranie do przebrania pod ręką zwłaszcza jeśli wylatujesz zimą z Europy. W Tajlandii temperatura waha się wokół 30 stopni +/- 6

Przed terminalem lotniska na Phuket stoi rząd taksówek, nie ma żadnego problemu z dojazdem do hotelu, ale należy ustalić cenę za przejazd z wyprzedzeniem. Jeśli nie mówisz ani słowa po angielsku, poproś nas o pomoc to będzie na Ciebie czekał nasz kierowca z kartką z Twoim nazwiskiem. Znajdz go, a w przypadku jakichkolwiek problemów zadzwoń z lokalnego telefonu do Piotra. Zapisz od razu numer Piotra na wszelki wypadek +66 880 803 820

Wewnątrz terminala są bankomaty i kantory, kursy są takie same jak w innych bankach na wyspie, czyli zwykle lepsze niż w hotelu. Aktualne kursy walut w Tajlandii


Tajlandia nie wymaga wiz od obywateli RP na okres do 30 dni.  Bezpłatne pozwolenie pobytu wbijane jest do paszportu na lotnisku

Z jakim wyprzedzeniem?

Przyjedz o ile to możliwe wcześniej, zanurkuj, miej za sobą samodzielne przygotowanie, wymagany sprzęt i wypełnione dokumenty. Materiały możesz kupić tutaj na miejscu. Nie będziesz dzwigać, a nam pozwolisz dodatkowo zarobić. Skorzystaj z wyjazdu na kurs i połącz go z krótszymi lub dłuższymi wakacjami. Większość turystów ma różne doświadczenia w czasie pobytu na Phuket. Co wydaje się być wspólne, to niechęć do wyjazdu z wyspy. Przyczynia się do tego wspaniały klimat, dobre nurkowania, doskonałe jedzenie i życzliwość jaką obdarzają przybyszów Tajowie. Niezależnie od powodów dla których tak jest, poniżej napisaliśmy co powinieneś wiedzieć przez przyjazdem.


Odzież w tropikach

Odzież na miejscu jest tańsza niż w Polsce, na pewno będziesz chciał (a) kupić kilka nowych koszulek, spodnie, sukienek. Tanie, powszechnie dostępne pralnie są idealnym rozwiązaniem – znajdziecie je na każdym kroku na Phuket.

Cienki sweter lub bluza albo wiatrówka może być przydatna w klimatyzowanej sali wykładowej, a także po kilku nurkowaniach zwłaszcza w wietrznych miesiącach.
Sarong jest nie tylko pamiątką z podróży ale także wielofunkcyjnym okryciem do świątyń, ręcznikiem plażowym, i okryciem od wieczornej bryzy. Taki zakup ma większy sens na początku pobytu.

Długie spodnie, koszulka z kołnierzykiem, czy spódnica za kolano przydadzą się do załatwiania formalności lub na spotkanie w sprawie pracy albo egzamin

Podstawowy sprzęt nurkowy możesz wypożyczyć na miejscu za niewielką opłatą.


 Ochrona zdrowia w tropikach

Nie są wymagane żadne szczepienia w czasie podróży na Phuket. Malaria nie występuje na terenach nadmorskich, ale komary roznoszą choroby – zabezpiecz się repelentem kupionym na miejscu np Sketolene.

Leki na receptę – jeśli bierzesz jakieś weź zapas z sobą. Kopie recept mogą być przydane w razie pytań celników o ilość leków w Twojej walizce. Znaj też nazwę substancji chemicznych wchodzących w skład, najprawdopodobniej nazwa leku o takim samym składzie będzie tutaj inna niż w rodzinnym kraju. Leki w aptekach kupuje się tutaj bez recepty, ale trzeba wiedzieć co się chce kupić.

Zranienia i skaleczenia mogą być poważnym problemem w tropikach. Rany goją się znacznie dłużej i są podatne na poważne infekcje. Miej z sobą podstawową apteczkę, a w razie skaleczenia nie bagatelizuj go.

Problemy żołądkowe prawie nie wystepują na Phuket – jedzenie, woda, lód są powszechnie czyste. Unikaj jedzenia tego czego nie jadasz w domu – zastanów się czy jeść bardzo pikantne potrawy i mogące być obce dla Ciebie – owady, surowe owoce morza itp. Jeśli planujesz wycieczki do dżunglii lub inne rejony Azji poza Phuket czytaj Poradnik Turysty w Tropikach


 Zwiedzanie wyspy Phuket

Doradzimy CI na miejscu co i jak warto zobaczyć. Napewno wynajem skutera (15 zł za dzień) lub samochodu (50-150zł za dzień) ułatwi Ci dotarcie w miescja gdzie zwykle nie ma turystów. Przeczytaj już teraz co warto zobaczyć na Phuket


 Nie zapomnij ...

Miej zawsze kserokopie paszportu i biletu powrotnego ze sobą, numery kart kredytowych, telefon zastrzegający karty, kopię prawa jazdy. Jeśli podróżujesz z przyjaciółmi wymień się z nimi takim zestawem kopi, jeśli sam – zostaw kopie zaufanej osobie w Polsce albo zdeponuj u Piotra.

Latarka podróżna lub mała nurkowa są potrzebne w wielu sytuacjach. Okulary słoneczne i czapka, oraz krem z filtrem. Jesteśmy prawie na równiku i pomimo że jest mniej gorąco w powietrzu niż w Egipcie to słońce operuje silniej. Nie pozwól się poparzyć, to bardzo utrudnia nurkowanie, i kurs. Naprawdę, widzimy poparzonych non-stop. Kupowanie kremu i okularów renomowanej firmy ma sens na miejscu. Oczywiście jesli okulary Gucciego kosztują 5 dolarów to znaczy że z Gucciego oryginalną mają tylko nazwę i warte są tyle ile za nie zapłaciliście.

Napiwki nie mają tu formy obowiązkowego bakszyszu, ale sa mile widziane. Tajowie nie zarabiają wiele i drobny napiwek może coś zmienić w ich życiu. Napewno odwdzięcza sie uśmiechem.